بهترین شرکت سئو در شیراز ایراین

بیش از 20 سال سئو: تاریخچه مختصری از بهینه سازی موتورهای جستجو

بهینه سازی موتور جستجو (SEO) امروزه بسیار حول محور گوگل می چرخد.با این حال، عملی که اکنون به عنوان سئو می شناسیم، در واقع پیش از محبوب ترین موتور جستجوی جهان است که توسط لری پیج و سرگئی برین تأسیس شده است.

اگرچه می توان ادعا کرد که سئو و بازاریابی همه چیز در موتورهای جستجو با راه اندازی اولین وب سایت منتشر شده در سال 1991 یا شاید زمانی که اولین موتور جستجوی وب راه اندازی شد، شروع شد، اما داستان سئو “رسما” کمی دیرتر، در حدود سال 1997 آغاز می شود.

به گفته باب هیمن ، نویسنده Digital Engagement، ما نمی توانیم به جز مدیر گروه راک جفرسون استارشیپ به دلیل کمک به ایجاد زمینه جدیدی که ما آن را به عنوان «بهینه سازی موتور جستجو» بدانیم، تشکر کنیم.

ببینید، او بسیار ناراحت بود که وب سایت رسمی جفرسون استارشیپ در آن زمان به جای رتبه 1 در صفحه 1، در صفحه 4 برخی از موتورهای جستجو رتبه بندی می کرد.

مسلماً، ما هرگز نمی دانیم که آیا این داستان یک تاریخ تجدیدنظر طلبانه است یا 100٪ واقعیت، همه نشانه ها قطعاً به عبارت SEO اشاره می کنند که در حدود سال 1997 سرچشمه گرفته است.

کمی بیشتر در اطراف جستجو کنید و خواهید دید که جان آدت از گروه بازاریابی چندرسانه ای در اوایل 15 فوریه 1997 از این اصطلاح استفاده می کرد.

رتبه بندی بالا در موتورهای جستجو در سال 1997 هنوز یک مفهوم کاملاً جدید بود.

همچنین بسیار دایرکتوری محور بود.

قبل از اینکه DMOZ به طبقه‌بندی اصلی گوگل کمک کند، LookSmart توسط Zeal ارائه می‌شد، Go.com دایرکتوری خودش بود، و Yahoo Directory یکی از بازیگران اصلی در جستجوی یاهو بود.

اگر با DMOZ آشنا نیستید، پروژه دایرکتوری باز موزیلا (به یاد داشته باشید، موزیلا یک شرکت بود و Moz قبل از SEOMoz یک برند بود)، اساساً یک صفحه زرد برای وب سایت ها بود.

این همان چیزی است که یاهو در ابتدا بر اساس آن تأسیس شد. توانایی یافتن بهترین وب سایت های موجود در آنجا که توسط ویراستاران تأیید شده است.

من در سال 1998 سئو را به عنوان یک نیاز برای مشتریانمان که سایت های جالبی ساخته اند، اما ترافیک کمی داشتند، شروع کردم.

نمی دانستم که این تبدیل به یک سبک زندگی خواهد شد.

پس از آن، وب جهانی هنوز در آن زمان برای اکثر مردم یک مفهوم کاملاً جدید بود.

امروز؟ همه می خواهند بر صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) حکومت کنند.

بهینه سازی موتورهای جستجو در مقابل بازاریابی موتورهای جستجو

قبل از اینکه بهینه سازی برای موتورهای جستجو به نام رسمی تبدیل شود، اصطلاحات دیگری نیز استفاده می شد:

 • قرار دادن موتور جستجو
 • موقعیت یابی موتور جستجو
 • رتبه بندی موتورهای جستجو
 • ثبت موتور جستجو
 • ارسال موتور جستجو
 • ارتقاء وب سایت.

اما هیچ بحثی بدون ذکر اصطلاح دیگری کامل نخواهد شد…

بازاریابی موتورهای جستجو

در یک نقطه در سال 2001، یکی از نویسندگان برجسته صنعت، بازاریابی موتورهای جستجو را به عنوان جانشین بهینه سازی موتورهای جستجو پیشنهاد کرد .

بدیهی است که این اتفاق نیفتاد.

اکنون خود را آماده کنید؛ شما ادعاهای نادرست زیادی خواهید دید (به عنوان مثال، “SEO مرده است”، “SEO جدید”)، و تلاش هایی برای تغییر نام تجاری SEO (به عنوان مثال، “بهینه سازی تجربه جستجو”).

در حالی که سئو به عنوان یک اصطلاح کامل نیست – به هر حال، ما موتورهای جستجو را بهینه نمی‌کنیم، بلکه حضور وب خود را بهینه می‌کنیم – این اصطلاح در حال حاضر بیش از 20 سال است که ترجیح داده شده در صنعت ما باقی مانده است و احتمالاً برای آینده قابل پیش بینی.

در مورد بازاریابی موتورهای جستجو ؟

هنوز هم استفاده می شود، اما اکنون بیشتر با بازاریابی و تبلیغات جستجوی پولی مرتبط است.

این دو اصطلاح امروز به صورت مسالمت آمیز وجود دارند.

جدول زمانی تاریخچه موتورهای جستجو

موتورهای جستجو نحوه یافتن اطلاعات، انجام تحقیقات، خرید محصولات و خدمات، سرگرمی و ارتباط با دیگران را تغییر داده اند.

تقریباً پشت هر مقصد آنلاین – چه یک وب سایت، وبلاگ، شبکه اجتماعی یا برنامه – یک موتور جستجو قرار دارد.

موتورهای جستجو به نیروی ارتباطی و راهنمای جهت دهنده زندگی روزمره تبدیل شده اند.

اما این همه چگونه شروع شد؟

ما یک جدول زمانی از نقاط عطف قابل توجه از تاریخچه موتورهای جستجو و بهینه سازی موتورهای جستجو را برای درک ریشه های این فناوری، که به بخش مهمی از دنیای ما تبدیل شده است، گردآوری کرده ایم.

طلوع سئو: عصر “غرب وحشی”.

در دهه آخر دهه 1900، چشم انداز موتورهای جستجو بسیار رقابتی بود.

شما موتورهای جستجو را انتخاب می‌کردید – هم دایرکتوری‌های مبتنی بر نیروی انسانی و هم فهرست‌های مبتنی بر خزنده – از جمله موتورهایی مانند AltaVista، Ask Jeeves، Excite، Infoseek، Lycos و Yahoo.

در ابتدا، تنها راه انجام هر نوع سئو از طریق فعالیت های درون صفحه بود.

این شامل بهینه سازی برای عواملی مانند:

 • مطمئن شوید که محتوا خوب و مرتبط است.
 • متن به اندازه کافی بود.
 • تگ های HTML شما دقیق بودند.
 • شما لینک های داخلی و لینک های خروجی داشتید.
اگر می‌خواستید در این دوره رتبه خوبی داشته باشید، ترفند تقریباً تکرار کلمات کلیدی خود به اندازه کافی در سراسر صفحات وب و متا تگ‌ها بود.

آیا می خواهید از صفحه ای که از یک کلمه کلیدی استفاده می کند 100 برابر رتبه بالاتری کسب کنید؟ سپس از کلمه کلیدی 200 بار استفاده می کنید!

امروزه به این عمل اسپم می گوییم.

در اینجا برخی از نکات برجسته وجود دارد:

1994

یاهو توسط دانشجویان دانشگاه استنفورد جری وانگ و دیوید فیلو در یک تریلر دانشگاه ایجاد شد. یاهو در اصل یک فهرست نشانک اینترنتی و فهرست سایت های جالب بود.

وب مسترها باید صفحه خود را به صورت دستی به فهرست یاهو برای فهرست بندی می فرستادند تا زمانی که یاهو جستجو می کند آن را پیدا کند.

AltaVista، Excite و Lycos نیز راه اندازی شدند.

1996

پیج و برین، دو دانشجوی دانشگاه استنفورد، Backrub را ساخته و آزمایش کردند، یک موتور جستجوی جدید که سایت ها را بر اساس ارتباط و محبوبیت لینک های ورودی رتبه بندی می کرد.

Backrub در نهایت به گوگل تبدیل می شود. HotBot که توسط Inktomi پشتیبانی می شود نیز راه اندازی شد.

1997

پس از موفقیت «راهنمای وب مستر برای موتورهای جستجو»، دنی سالیوان، «جستجوی موتور جستجو» را راه‌اندازی کرد، وب‌سایتی که به ارائه اخبار در مورد صنعت جستجو، نکاتی در مورد جستجوی وب و اطلاعاتی درباره نحوه رتبه‌بندی بهتر وب‌سایت‌ها اختصاص دارد.

(ده سال بعد، پس از ترک SEW، سالیوان یک نشریه جستجوی محبوب دیگر به نام Search Engine Land را تأسیس کرد و اکنون در گوگل کار می کند.)

Ask Jeeves نیز شروع به کار کرد و Google.com ثبت شد.

1998

Goto.com با پیوندهای حمایت شده و جستجوی پولی راه اندازی شد. تبلیغ‌کنندگان در Goto.com پیشنهاد می‌دهند تا بالاتر از نتایج جستجوی ارگانیک قرار گیرند، که توسط Inktomi ارائه شده‌اند. Goto.com در نهایت توسط یاهو خریداری شد.

DMOZ (پروژه اوپن دایرکتوری) به پرطرفدارترین مکان برای متخصصان سئو تبدیل شد تا صفحات خود را در فهرست قرار دهند.

MSN با جستجوی MSN وارد این فضا شد که در ابتدا توسط Inktomi پشتیبانی می‌شد.

1999

اولین کنفرانس بازاریابی تمام جستجوها، استراتژی های موتورهای جستجو (SES)، برگزار شد. می‌توانید گزارشی از سالیوان درباره آن رویداد را در اینجا بخوانید .

(مجموعه کنفرانس های SES تحت نام های مختلف و شرکت های مادر تا زمان تعطیل شدن در سال 2016 ادامه یافت.)

انقلاب گوگل

در سال 2000، یاهو بدترین حرکت استراتژیک در تاریخ جستجو را انجام داد و با گوگل شریک شد و به گوگل اجازه داد نتایج ارگانیک آنها را به جای Inktomi تقویت کند.

پیش از این، گوگل یک موتور جستجوی کمتر شناخته شده بود. به سختی شناخته شده است!

نتیجه نهایی: هر یک از نتایج جستجوی یاهو می‌گفت: «تقویت شده توسط Google» و آنها در نهایت بزرگترین رقیب خود را به جهان معرفی کردند و گوگل به یک نام آشنا تبدیل شد.

تا این مرحله، موتورهای جستجو عمدتاً سایت‌ها را بر اساس محتوای درون صفحه، نام دامنه، توانایی فهرست شدن در فهرست‌های فهرست شده و ساختار اصلی سایت (breadcrumbing) رتبه‌بندی می‌کردند.

اما خزنده وب گوگل و الگوریتم PageRank برای بازیابی اطلاعات انقلابی بودند.

گوگل به عوامل درون صفحه و خارج از صفحه – کمیت و کیفیت لینک های خارجی که به یک وب سایت اشاره می کنند (و همچنین متن لنگر استفاده شده) را بررسی کرد.

اگر به آن فکر کنید، الگوریتم گوگل اساساً این بود که “اگر مردم در مورد شما صحبت می کنند، شما باید مهم باشید.”

اگرچه پیوندها تنها یکی از مؤلفه‌های الگوریتم رتبه‌بندی کلی گوگل بودند، متخصصان سئو به عنوان مهم‌ترین عامل روی پیوندها چسبیدند – و یک زیر صنعت کامل از ساخت لینک ایجاد شد.

در طول دهه بعد، مسابقه ای برای به دست آوردن هر چه بیشتر لینک ها به امید رتبه های بالاتر تبدیل شد.

پیوندها تبدیل به یک تاکتیک شدیدا سوء استفاده شده شد که گوگل باید در سال های آینده به آن رسیدگی کند.

همچنین در سال 2000 بود که نوار ابزار گوگل در اینترنت اکسپلورر در دسترس قرار گرفت و به متخصصین سئو اجازه داد تا امتیاز PageRank خود را ببینند (عددی بین 0-10).

این دوره ای از ایمیل های درخواست تبادل لینک ناخواسته را آغاز کرد.

بنابراین با PageRank، گوگل اساساً معیاری از ارز را به پیوندهای خود معرفی کرد. تقریباً مانند اعتبار دامنه امروزه مورد سوء استفاده قرار می گیرد.

نتایج ارگانیک گوگل نیز از سال 2000 شرکت هایی را در قالب تبلیغات AdWords به دست آورد.

این تبلیغات جستجوی پولی در بالا، پایین و سمت راست نتایج طبیعی (یعنی بدون پرداخت) گوگل ظاهر شدند.

در همین حال، گروهی از مدیران وب به طور غیررسمی در یک میخانه در لندن گرد هم آمدند تا در سال 2000 اطلاعات مربوط به همه چیزهای سئو را به اشتراک بگذارند.

این گردهمایی غیررسمی در نهایت به Pubcon تبدیل شد، یک مجموعه کنفرانس جستجوی بزرگ که هنوز هم ادامه دارد.

طی ماه‌ها و سال‌های آینده، دنیای سئو به یک Google Dance ماهانه یا دوره‌ای که در طی آن گوگل فهرست خود را به‌روزرسانی می‌کرد، عادت کرد که گاهی اوقات منجر به نوسانات عمده رتبه‌بندی می‌شد.

اگرچه برین از گوگل یک بار گفته بود که گوگل به هرزنامه های وب اعتقادی ندارد، اما نظر او احتمالاً تا سال 2003 تغییر کرده بود.

سئو به دنبال به‌روزرسانی‌هایی مانند فلوریدا بسیار سخت‌تر شد، زیرا اهمیت آن بیش از تکرار X بار کلمات کلیدی بود.

Google AdSense: کسب درآمد از محتوای وحشتناک SEO

در سال 2003، پس از تصاحب Blogger.com، گوگل AdSense را راه‌اندازی کرد که به صورت متنی تبلیغات گوگل را در سایت‌های ناشر ارائه می‌دهد.

ترکیب AdSense و Blogger.com منجر به افزایش انتشار آنلاین ساده و پولی – و انقلاب وبلاگ نویسی شد.

در حالی که گوگل احتمالاً در آن زمان متوجه این موضوع نشده بود، آنها مشکلاتی را ایجاد می کردند که باید در ادامه راه حل کنند.

AdSense باعث ایجاد تاکتیک‌های هرزنامه و سایت‌های ساخته شده برای AdSense پر از محتوای نازک/ ضعیف/ دزدیده شده بود که صرفاً برای رتبه‌بندی خوب، دریافت کلیک و کسب درآمد وجود داشت.

اوه و اتفاق مهم دیگری در سال 2003 رخ داد.

من سایتی را که شما در آن هستید، ژورنال موتور جستجو را تأسیس کردم!

و من بسیار خوشحالم که بگویم ما هنوز اینجا هستیم و قوی تر از همیشه پیش می رویم.

سئوی محلی و شخصی سازی

در حدود سال 2004، گوگل و سایر موتورهای جستجوی برتر شروع به بهبود نتایج برای جستجوهایی کردند که هدف جغرافیایی داشتند (مثلاً رستوران، لوله کش، یا نوع دیگری از کسب و کار یا ارائه دهنده خدمات در شهر یا شهر شما).

تا سال 2006، گوگل یک Maps Plus Box را عرضه کرد که در آن زمان کاملاً تحت تأثیر آن قرار گرفتم.

همچنین در حدود سال 2004 بود که گوگل و موتورهای جستجو شروع به استفاده بیشتر از داده های کاربر نهایی، مانند تاریخچه جستجو و علایق، برای شخصی سازی نتایج جستجو کردند.

این بدان معناست که نتایجی که می‌بینید می‌تواند متفاوت از آن چیزی باشد که فردی که در یک کافی‌شاپ کنار شما نشسته است، هنگام جستجوی همان پرس و جو می‌بیند.

همچنین در سال 2005، برچسب های nofollow به عنوان ابزاری برای مبارزه با هرزنامه ها ایجاد شد.

متخصصان سئو شروع به استفاده از این برچسب به عنوان روشی برای ایجاد رتبه صفحه کردند.

گوگل همچنین چند به روز رسانی قابل توجه را منتشر کرد:

 • Jagger ، که به کاهش سطح تبادل لینک های ناخواسته که در اطراف در حال پرواز بودند کمک کرد و همچنین از کاهش اهمیت متن لنگر به عنوان عاملی به دلیل فسادپذیری آن خبر داد.
 • Big Daddy (ساخته شده توسط جف منسون از RealGeeks)، که معماری گوگل را بهبود بخشید تا درک بهتری از ارزش و رابطه پیوندهای بین سایت‌ها ایجاد کند.

YouTube، Google Analytics و Webmaster Tools

در اکتبر 2006، گوگل شبکه اشتراک‌گذاری ویدئوی تولید شده توسط کاربر یوتیوب را به قیمت 1.65 میلیارد دلار خریداری کرد که در نهایت به دومین دارایی جستجوی پر استفاده در جهان تبدیل شد .

امروزه یوتیوب ۲ میلیارد کاربر دارد!

به دلیل محبوبیت فزاینده، سئوی ویدیویی برای برندها، مشاغل و افرادی که می‌خواهند پیدا شوند بسیار مهم است.

گوگل همچنین دو ابزار فوق العاده مهم را در سال 2006 راه اندازی کرد:
 • گوگل آنالیتیکس . این ابزار رایگان و مبتنی بر وب در زمان راه‌اندازی به قدری محبوب بود که مدیران وب‌سایت‌ها هشدارهای خرابی و تعمیر و نگهداری را تجربه کردند.
 • گوگل وبمستر تولز . Google Webmaster Tools که اکنون به عنوان Search Console شناخته می‌شود، به مدیران وب‌سایت اجازه می‌دهد خطاهای خزیدن را مشاهده کنند، ببینند سایت شما برای چه جستجوهایی نشان داده شده است و درخواست درج مجدد کنند.

همچنین در سال 2006، نقشه های سایت XML از پشتیبانی جهانی موتورهای جستجو برخوردار شدند .

نقشه‌های سایت XML به مدیران وب‌سایت اجازه می‌دهند تا هر URL موجود در وب‌سایت خود را که برای خزیدن در دسترس است، به موتورهای جستجو نمایش دهند.

نقشه سایت XML نه تنها شامل فهرستی از URL ها، بلکه مجموعه ای از اطلاعات بیشتر است که به موتورهای جستجو کمک می کند تا هوشمندانه تر بخزند.

جستجوی جهانی

از سال 2007، ما واقعا شروع به تکامل جستجو به روش های جدید و هیجان انگیز کردیم.

همه این به روز رسانی ها با هدف بهبود تجربه جستجو برای کاربران بود.

بیایید با جستجوی جهانی گوگل شروع کنیم .

تا این مرحله، نتایج جستجو شامل 10 پیوند آبی بود.

سپس گوگل شروع به ترکیب نتایج جستجوی ارگانیک سنتی با انواع دیگر نتایج عمودی مانند اخبار، ویدئو و تصاویر کرد.

این به راحتی بزرگترین تغییر در جستجوی Google – و SEO – از زمان به‌روزرسانی فلوریدا بود.

تمیز کردن سسپول

در سال 2008، اریک اشمیت، مدیرعامل وقت گوگل، گفت که اینترنت در حال تبدیل شدن به یک مخزن است و برندها راه حل آن هستند . او گفت: «برندها به این معنا هستند که چگونه می توان چاه ها را مرتب کرد.

کمتر از شش ماه پس از اظهار نظر او، به‌روزرسانی گوگل به نام Vince منتشر شد.

به طور ناگهانی به نظر می رسید که برندهای بزرگ در SERP ها رتبه بسیار بهتری دارند.

اما به گفته گوگل ، این واقعاً برای پاداش دادن به برندها نبوده است.

گوگل می خواست وزن بیشتری روی اعتماد به الگوریتم بگذارد (و مارک های بزرگ تمایل بیشتری نسبت به مارک های کوچکتر و کمتر تثبیت شده دارند).

مدت کوتاهی پس از این به‌روزرسانی، گوگل برای بهبود سرعت نمایه‌سازی خود، دیگری به نام کافئین منتشر کرد.

همانطور که ژورنال موتور جستجو در آن زمان گزارش داد، کافئین یک معماری جستجوی نسل بعدی برای گوگل بود که قرار است سریع‌تر و دقیق‌تر باشد، نتایج بهتر و مرتبط‌تری ارائه دهد و بخش‌های بزرگ‌تری از وب را بخزد.

صحبت از سرعت، در سال 2010 گوگل اعلام کرد که سرعت سایت یک عامل رتبه بندی است.

بینگ و اتحاد جستجو

در سال 2009، جستجوی زنده مایکروسافت به بینگ تبدیل شد.

سپس، یاهو و مایکروسافت در تلاش برای به چالش کشیدن تقریباً 70 درصد تسلط گوگل بر بازار جستجوی ایالات متحده، نیروهای خود را برای شریک شدن در یک قرارداد جستجوی 10 ساله (اگرچه در نهایت پنج سال بعد دوباره مورد بررسی قرار دادند) پیوستند.

اتحاد جستجو شاهد نتایج جستجوی ارگانیک و پولی یاهو، قدرت بینگ مایکروسافت بود.

در حالی که Bing را به موتور جستجوی واضح شماره 2 تبدیل کرد، آنها در نهایت نتوانستند کنترل عظیم گوگل را در جستجو در ایالات متحده و در سطح جهان بشکنند. در اکتبر 2020، بینگ رسماً به مایکروسافت بینگ تغییر نام داد.

ظهور رسانه های اجتماعی

پدیده دیگری در اواخر دهه 2000 ظهور کرد: شبکه های اجتماعی.

Google شرط بزرگ خود را در YouTube انجام داد (اگرچه با Google+ که اکنون از بین رفته است دوباره تلاش می کند ).

اما شبکه‌های دیگری مانند فیس‌بوک، توییتر و لینکدین همگی به‌عنوان بازیگران اصلی ظاهر شدند (در سال‌های بعد تعداد زیادی از آنها آمدند و رفتند).

همراه با افزایش رسانه‌های اجتماعی، این گمانه‌زنی وجود داشت که سیگنال‌های اجتماعی می‌توانند بر رتبه‌بندی جستجو تأثیر بگذارند.

بله، رسانه‌های اجتماعی می‌توانند به سئو کمک کنند، اما به‌طور غیرمستقیم – همانطور که سایر اشکال بازاریابی می‌توانند به جذب ترافیک بیشتر به وب‌سایت شما و افزایش آگاهی و تمایل به برند کمک کنند (که تقاضای جستجو را ایجاد می‌کند).

در حالی که تاثیر اشتراک‌گذاری‌های اجتماعی (لایک، توییت، 1+ و غیره) در طول سال‌ها بارها و بارها توسط گوگل به عنوان یک عامل رتبه‌بندی رد شده است، همچنان به عنوان دارای همبستگی قوی در مطالعات مختلف عوامل رتبه‌بندی فهرست شده است .

اگر می‌خواهید درباره این موضوع بیشتر بخوانید، به شدت پیشنهاد می‌کنم که چگونه رسانه‌های اجتماعی به سئو کمک می‌کنند [پاسخ نهایی] را بخوانید .

طرحواره

نشانه گذاری طرحواره، شکلی از ریزداده، در سال 2011 برای کمک به موتورهای جستجو برای تفسیر زمینه پرس و جو معرفی شد. می توانید هر نوع نشانه گذاری طرحواره را در Schema.org مشاهده کنید.

طرحواره یک عامل رتبه بندی نیست. و شواهد کمی برای حمایت از تأثیر آن بر عملکرد جستجوی شما وجود دارد.

با این حال، طرحواره به شما کمک می کند در SERP ها با قطعه های غنی و برجسته برجسته شوید.

برای مثال، در یک وبینار ژورنال موتور جستجو، Milestone به اشتراک گذاشت که پس از استقرار طرح، شاهد افزایش 33 تا 66 درصدی نتایج جستجو برای مکان‌های زنجیره رستوران‌های فست‌فود بزرگ بودند.

آزمایش دیگری توسط InLinks نشان داد که سایت‌های دارای طرحواره پس از پیاده‌سازی این طرح رتبه‌بندی می‌شوند.

اگر مطمئن نیستید که داده‌های ساختاریافته را به درستی پیاده‌سازی کرده‌اید، آن‌ها را در ابزار تست داده‌های ساختاریافته Google آزمایش کنید .

باغ وحش گوگل: پاندا و پنگوئن

دو به‌روزرسانی الگوریتمی اصلی – پاندا در سال 2011 و پنگوئن در سال 2012 – تأثیر زیادی بر SEO داشتند که هنوز هم تا به امروز احساس می‌شود، زیرا Google یک بار دیگر تلاش کرد نتایج جستجوی خود را تمیز کند و به سایت‌های باکیفیت پاداش دهد.

در سال 2011، گوگل نتایج جستجوی خود را در معرض بررسی شدید قرار داد زیرا به اصطلاح “مزرعه های محتوا” (وب سایت هایی که حجم بالایی از محتوای با کیفیت پایین تولید می کنند) بر نتایج جستجو تسلط داشتند.

SERP های گوگل نیز مملو از وب سایت هایی بودند که محتوای غیراصلی و خودکار تولید می کردند – و حتی در برخی موارد سایت های scraper از تولیدکنندگان محتوا برتر بودند.

در نتیجه، این سایت‌ها درآمد زیادی از تبلیغات داشتند (یادتان می‌آید که مشکل AdSense خودساخته گوگل را ذکر کردم؟).

این سایت‌ها نیز با ترافیک ارگانیک گوگل زندگی می‌کردند و می‌مردند.

اما هنگامی که آپدیت پاندا گوگل در سال 2011 منتشر شد، بسیاری از وب سایت ها شاهد ناپدید شدن تعداد زیادی از این ترافیک، اگر نگوییم همه، یک شبه بودند.

گوگل اطلاعاتی در مورد اینکه چه سایتی به عنوان یک سایت باکیفیت به حساب می آید ارائه کرد.

پاندا با هدف حذف محتوای کم کیفیت (یا نازک)، به طور دوره‌ای در سال‌های آینده به‌روزرسانی شد و در نهایت در سال 2016 در الگوریتم اصلی گوگل ادغام شد .

با توجه به اینکه وب‌سایت‌ها هنوز در حال بهبودی از اثرات پاندا هستند، گوگل یک الگوریتم بهینه‌سازی بیش از حد مورد انتظار را راه‌اندازی کرد که هدف آن حذف «تاکتیک‌های هرزنامه تهاجمی» از نتایج آن بود.

این الگوریتم که در نهایت به پنگوئن لقب گرفت، طرح‌های پیوند (وب‌سایت‌هایی با الگوهای پیوند غیرمعمول، از جمله تعداد زیادی متن لنگر تطابق دقیق که با کلمات کلیدی شما مطابقت داشت را هدف قرار داد.

خواستم برای رتبه بندی) و پر کردن کلمات کلیدی.

پنگوئن تقریباً به اندازه پاندا به‌روزرسانی نشد و بیش از یک سال بین برخی به‌روزرسانی‌ها سپری شد. و مانند پاندا، پنگوئن در سال 2016 بخشی از الگوریتم بلادرنگ گوگل شد .

چیزها، نه رشته ها

در ماه مه 2012، گوگل از نمودار دانش رونمایی کرد .

این یک تغییر عمده از تفسیر رشته کلمات کلیدی به درک معناشناسی و هدف بود.

در اینجا نحوه توصیف آمیت سینگال، معاون سابق مهندسی گوگل، هنگام راه اندازی آمده است :

«نمودار دانش به شما امکان می‌دهد چیزها، افراد یا مکان‌هایی را جستجو کنید که Google درباره آنها می‌داند – نقاط دیدنی، افراد مشهور، شهرها، تیم‌های ورزشی، ساختمان‌ها، ویژگی‌های جغرافیایی، فیلم‌ها، اجرام آسمانی، آثار هنری و موارد دیگر – و فوراً اطلاعات مرتبط را دریافت کنید. به درخواست شما این اولین قدم حیاتی برای ساختن نسل بعدی جستجو است که به هوش جمعی وب کمک می‌کند و دنیا را کمی بیشتر شبیه مردم می‌شناسد.»

گوگل با این اطلاعات نتایج جستجوی خود را افزایش داد.

پانل‌های دانش، جعبه‌ها و چرخ فلک‌ها می‌توانند هر زمان که افراد یکی از میلیاردها موجودیت و حقایق موجود در نمودار دانش را جستجو می‌کنند ظاهر شوند.

گام بعدی در جستجوی نسل بعدی گوگل در سپتامبر 2013 به شکل مرغ مگس خوار ، الگوریتم جدیدی که برای پاسخگویی بهتر به سوالات زبان طبیعی و جستجوی محاوره ای طراحی شده بود، انجام شد.

با ظهور موبایل (و جستجوی صوتی)، گوگل باید به طور کامل نحوه عملکرد الگوریتم خود را بازسازی کند تا نیازهای جستجوگران مدرن را برآورده کند.

مرغ مگس خوار بزرگ ترین تغییر در الگوریتم اصلی گوگل از سال 2001 در نظر گرفته شد. واضح است که گوگل می خواست نتایج سریعتر و مرتبط تری را به خصوص برای کاربران تلفن همراه ارائه دهد.

موبایل-اول

از حدود سال 2005 یا بیشتر، یک سوال در صنعت ما پرسیده می شد:

آیا امسال «سال موبایل» است؟

خوب، معلوم شد که در سال 2005 نبوده است.

یا 2006.

سال 2007 هم نبود.

یا 2008. یا 2009.

نه حتی در سال 2010 – زمانی که گوگل خود را به یک شرکت اول تلفن همراه تبدیل کرد.

سپس سال های 2011، 2012، 2013 و 2014 آمدند و رفتند.

در مورد تلفن همراه صحبت می شد و تبلیغات زیادی می شد زیرا در تمام این مدت دیوانه وار رشد می کرد.

همانطور که کاربران بیشتری از تلفن های هوشمند استفاده کردند، آنها به طور فزاینده ای در حال حرکت برای کسب و کار و چیزهایی بودند.

سرانجام، در سال 2015، سال موبایل را داشتیم – نقطه ای که در آن جستجوهای موبایل برای اولین بار در گوگل از جستجوی دسکتاپ پیشی گرفتند. و در حالی که این از نظر اعداد جستجوی خام درست است، این نیز درست است که هدف جستجو کاملاً متفاوت است و نرخ تبدیل در دستگاه های تلفن همراه بسیار پایین تر است.

همچنین این سالی بود که comScore گزارش داد که کاربران اینترنت فقط تلفن همراه از کاربران فقط دسکتاپ پیشی گرفتند.

همچنین در سال 2015 بود که گوگل یک به‌روزرسانی الگوریتم سازگار با موبایل را راه‌اندازی کرد که برای ارائه «مرتبط‌ترین و به‌موقع‌ترین نتایج، چه اطلاعات در صفحات وب سازگار با تلفن همراه یا در یک برنامه تلفن همراه» طراحی شده بود.

در تلاش برای افزایش سرعت صفحات، گوگل همچنین صفحات موبایل شتاب (AMP) را در سال 2016 معرفی کرد.

ایده پشت AMP بارگذاری فوری محتوا بود. بسیاری از رسانه های خبری و ناشران به سرعت AMP را پذیرفتند و امروزه نیز از آن استفاده می کنند.

و این ممکن است شما را شگفت زده نکند، اما در ژانویه 2017، گوگل اعلام کرد که سرعت صفحه اکنون یک عامل رتبه بندی برای جستجوهای موبایلی خواهد بود.

در همان ماه، گوگل اعلام کرد که شروع به کاهش ارزش صفحات با پاپ آپ های مزاحم خواهد کرد.

در ژوئیه 2019، نمایه سازی موبایل اول برای همه وب سایت های جدید فعال شد. و تا مارس 2021 ، همه وب‌سایت‌ها به نمایه‌سازی موبایل اول روی خواهند آورد.

یادگیری ماشینی و جستجوی هوشمند

قبلاً به این موضوع اشاره کردم که گوگل که در اصل بر پایه بازیابی اطلاعات ساخته شده بود، تبدیل به یک شرکت اول تلفن همراه شد.

خوب، این در سال 2017 تغییر کرد زیرا ساندار پیچای، مدیر عامل گوگل، گوگل را به عنوان اولین شرکت یادگیری ماشینی معرفی کرد.

امروزه جستجوی گوگل برای اطلاع رسانی و کمک به کاربران طراحی شده است، نه اینکه لیستی از لینک ها را به کاربران ارائه دهد.

به همین دلیل است که گوگل یادگیری ماشینی را در همه محصولات خود – از جمله جستجو، جیمیل، تبلیغات، دستیار گوگل و غیره- تعبیه کرده است.

از نظر جستجو، ما قبلاً شروع به دیدن تأثیر یادگیری ماشین با Google RankBrain کرده‌ایم .

RankBrain که در اکتبر 2015 اعلام شد ، در ابتدا برای تفسیر 15 درصد جستجوهایی که گوگل قبلاً هرگز ندیده بود، بر اساس کلمات یا عباراتی که کاربر وارد کرده است، استفاده شد.

از آن زمان، گوگل RankBrain را برای اجرا در هر جستجو گسترش داده است.

در حالی که RankBrain بر رتبه‌بندی تأثیر می‌گذارد، به معنای سنتی یک فاکتور رتبه‌بندی نیست، جایی که برای انجام x، y، و z رتبه‌بندی بهتری دریافت می‌کنید.

و به زودی چیزهای بیشتری در دنیای جستجوی هوشمند وجود دارد.

 • جستجوهای صوتی در حال افزایش است.
 • جستجوی بصری بسیار خوب شده است
 • کاربران (و برندها) به طور فزاینده ای از چت بات ها استفاده می کنند و از دستیارهای شخصی (مانند سیری اپل، الکسای آمازون و کورتانای مایکروسافت) استفاده می کنند.

این پیشرفت‌ها در فناوری به این معنی است که زمان‌های هیجان‌انگیزتری برای کسانی که سئو می‌کنند در پیش است.

به روز رسانی های اصلی گوگل

گوگل هر روز الگوریتم خود را به روز می کند.

اما، در طول سال، گوگل به‌روزرسانی‌های اصلی را هنگامی که الگوریتم آن تغییر می‌کند، منتشر می‌کند.

همچنین به روز رسانی های الگوریتم هسته گسترده ای وجود دارد .

هدف این به‌روزرسانی‌های اصلی ایجاد تجربه جستجوی بهتر برای کاربران با نتایج جستجوی مرتبط‌تر و قابل اعتمادتر است.

این به‌روزرسانی‌های اصلی Google صفحه یا سایت خاصی را هدف قرار نمی‌دهند، بلکه هدفشان بهبود نحوه ردیابی محتوا توسط سیستم است.

در اینجا نحوه توصیف گوگل این به‌روزرسانی‌های اصلی آمده است :

یک راه برای فکر کردن به نحوه عملکرد یک به‌روزرسانی اصلی این است که تصور کنید فهرستی از 100 فیلم برتر در سال 2015 تهیه کرده‌اید. چند سال بعد در سال 2019، فهرست را تازه‌سازی می‌کنید. به طور طبیعی تغییر خواهد کرد. برخی از فیلم‌های جدید و شگفت‌انگیز که قبلاً وجود نداشته‌اند، اکنون کاندیدای ورود خواهند بود. همچنین ممکن است برخی از فیلم‌ها را دوباره ارزیابی کنید و متوجه شوید که آن‌ها سزاوار جایگاه بالاتری نسبت به قبل در فهرست بودند.»

در مارس 2018، گوگل تأیید کرد که یک به‌روزرسانی الگوریتم هسته‌ای گسترده برای استفاده از صفحات «کم پاداش» منتشر شده است.

کمی بیش از یک ماه بعد، گوگل به‌روزرسانی الگوریتم هسته‌ای گسترده دیگری را با هدف ارتباط محتوا منتشر کرد.

سپس، به‌روزرسانی هسته گسترده دیگری در ماه آگوست منتشر شد (گاهی اوقات به اشتباه و نادرست به‌روزرسانی «Medic» نامیده می‌شود ) که سایت‌هایی با محتوای با کیفیت پایین را هدف قرار می‌دهد.

در مارس 2019، به عنوان یک تمدید به‌روزرسانی اصلی آگوست 2018، گوگل تأیید کرد که یک به‌روزرسانی اصلی (معروف به فلوریدا 2) در اینجا وجود دارد و قرار است یک به‌روزرسانی بزرگ باشد.

اما، جامعه سئو احساس می کرد که این بیشتر به معنای عقبگرد الگوریتم های قبلی است .

و، یکی دیگر از به‌روزرسانی‌های هسته‌ای گسترده در ژوئن 2019 منتشر شد که ضعف‌های EAT را در وب‌سایت‌ها، با تمرکز بر اعتبار و قابل اعتماد بودن پیوندهای دریافتی، آشکار کرد.

هرازگاهی، گوگل به‌روزرسانی هسته‌ای گسترده‌ای را منتشر می‌کند که بر تمام نتایج جستجو در سراسر جهان تأثیر می‌گذارد.

به عنوان مثال، یک به‌روزرسانی هسته گسترده در سپتامبر 2019 وجود داشت که هدف آن تقویت سایت‌هایی با عملکرد بهینه کلی بود. و، به‌روزرسانی هسته گسترده دیگری در ژانویه 2020 که مقوله‌های YMYL (پول شما، زندگی شما) را هدف قرار می‌دهد.

این تفاوت اصلی با به‌روزرسانی‌های هسته گسترده در مقابل به‌روزرسانی‌های اصلی است – شما باید سایت خود را به طور کلی تجزیه و تحلیل کنید، نه یک صفحه خاص.

اخیراً، گوگل در ماه می 2020 به‌روزرسانی اصلی را منتشر کرد که صفحات فرود محتوای نازک را هدف قرار می‌دهد و در عین حال نتایج جستجوی محلی را تقویت می‌کند.

برت

BERT بزرگترین به روز رسانی الگوریتم گوگل از زمان RankBrain است.

BERT مخفف دو طرفه رمزگذار بازنمایی از ترانسفورماتورهای مورد استفاده برای پردازش زبان طبیعی است.

اساساً به گوگل کمک می کند تا زمینه پرس و جوهای جستجو را بهتر درک کند.

به عنوان مثال، کلمه “خفاش” می تواند به معنای یک حیوان بالدار شبانه باشد که اغلب با بتمن مرتبط است. یا زمانی که بازیکن بیسبال به چوب می رود می توان از آن استفاده کرد.

با BERT، گوگل می‌تواند زمینه را برای ارائه نتایج جستجوی بهتر تشریح کند.

چیزی که BERT را حتی بهتر می کند این است که گوگل اکنون می تواند از کلمات اطراف کلمات کلیدی شما برای کمک به عنکبوت های خود برای هضم محتوای شما استفاده کند.

به عنوان مثال، “من به غار خفاش رفتم.” یا، “بعد از خفاش، به داخل چاهک رفتم.” گوگل اکنون می تواند یک مدل بافتی پیرامون سایر کلمات در جمله ایجاد کند. این یک عامل مهم در چگونگی شناسایی ارتباطات انسانی توسط پردازش زبان طبیعی است.

همانطور که دنی سالیوان از گوگل گفت:

“هیچ چیزی برای بهینه سازی با BERT وجود ندارد، و نه چیزی برای کسی که بتوان در مورد آن تجدید نظر کرد. اصول اولیه ما که به دنبال پاداش دادن به محتوای عالی هستیم، بدون تغییر باقی می ماند.

اگر همچنان علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد BERT هستید، داون اندرسون هر آنچه را که باید در مورد BERT بدانید در اینجا توضیح می دهد .

قطعه های ویژه

احتمالاً قبلاً قطعه های برجسته را دیده اید، اما متوجه نشده اید که چه هستند.

تکه‌های ویژه متن کوتاه، نقاط گلوله، اعداد یا جداولی هستند که در بالای جستجوی Google ظاهر می‌شوند.

هدف یک قطعه برجسته این است که به درخواست جستجوگر مستقیماً در SERP ها بدون نیاز به کلیک کردن روی وب سایت پاسخ دهد.

اما، تکه های برجسته می توانند بسیار فرار باشند، بنابراین به آرامی قدم بردارید.

قطعه های ویژه چیز جدیدی نیستند. آنها در تمام راه در سال 2014 دیده شدند .

تکه‌های ویژه جذابیت «موقعیت صفر» را آغاز کرده‌اند. به این معنی که نتیجه جستجوی شما بالاتر از سایر موارد حواس پرتی در SERP ها نشان داده می شود، به علاوه شما در نتایج ارگانیک نیز ظاهر می شوید.

در ژانویه 2020، Google این ویژگی را به‌روزرسانی کرد تا نتایج جستجوی قطعه‌های برجسته را حذف کند، بنابراین شما یا در قطعه برجسته یا نتیجه ارگانیک قرار می‌گیرید، نه هر دو.

و در ژوئن 2020 ، گوگل به‌روزرسانی دیگری را منتشر کرد که در آن بیان کرد که بخش‌های ویژه اکنون کاربران را مستقیماً به متنی می‌برد که با عبارت جستجوی آنها مرتبط است.

کاربران اکنون متن را با رنگ زرد برجسته می بینند.

همانطور که جستجوی صوتی به اصلاح خود ادامه می دهد، محتوای قطعه برجسته فرصت بزرگی برای افزایش دید ارگانیک فراهم می کند.

نتیجه

موتورهای جستجو و سئو از دهه 1990 مسیر طولانی را پیموده اند.

ما در این پست تنها به چند مورد از این راه ها اشاره کرده ایم.

تاریخچه سئو پر از چرخش های هیجان انگیز است – تولد موتورهای جستجوی جدید، مرگ موتورهای جستجوی قدیمی، ویژگی های جدید SERP، الگوریتم های جدید، و آزمایش ها و به روز رسانی های مداوم – به علاوه ظهور انتشارات، کنفرانس ها، ابزارهای عالی SEO، و کارشناسان

در حالی که موتورهای جستجو و سئو در طول سال ها پیشرفت زیادی کرده اند، یک چیز همچنان صادق است: تا زمانی که موتورهای جستجو وجود داشته باشند، سئو حیاتی خواهد بود.

و ما تازه شروع کرده ایم!

نظرات غیر فعال است