طراحی وب به یکی از فراگیرترین بخش های زندگی مدرن تبدیل شده است.

امروزه، متوسط ​​آمریکایی ها فقط بیش از هفت ساعت در روز را به صورت آنلاین سپری می کنند و گوگل – پربازدیدترین سایت در وب – روزانه 89 میلیارد بازدید دارد. ما روزانه صدها صفحه وب را می بینیم و با آنها تعامل داریم – برای کار، برای سرگرمی، و برای اجرای زندگی روزمره.

طراحی وب چیزی است که باعث می شود هر یک از آن تعاملات آنلاین کار کنند، اما تعریف طراحی وب به خودی خود به طرز شگفت آوری سخت است. طراحی وب چیست؟ آیا هنر است؟ آیا طراحی گرافیکی است ؟ رابط کاربری است یا طراحی تجربه کاربری؟ آیا کدنویسی و مهندسی جزء ضروری طراحی وب سایت هستند؟ در مورد بهینه سازی موتورهای جستجو، دسترسی و کپی رایتینگ چطور؟

در ساده ترین حالت، طراحی وب، هنر طراحی سایت برای وب است. اما این تعریف از توصیف دامنه واقعی کار یک طراح وب کوتاه است. راه های زیادی برای پاسخ به این سوال وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر، با پنج طراح وب باتجربه صحبت کردیم تا دیدگاه آنها را در مورد کاری که انجام می دهند بدانیم.

طراحی وب به هر طراحی در یک وب سایت، صرف نظر از نوع دستگاه گفته می شود

طراحی وب و طراحی محصول از کجا شروع می شود؟ طراحی وب چه زمانی تبدیل به موبایل می شود؟ اگر برنامه تلفن همراه شما فقط یک محفظه مشاهده وب باشد، هنوز طراحی وب است؟ یا اکنون طراح اپلیکیشن موبایل هستید؟ مسلماً، هر طراحی در یک وب سایت، صرف نظر از دستگاه، طراحی وب است. آنچه فراتر از آن است به شما بستگی دارد. از نظر فنی هر کسی که چیزی را در وب منتشر می کند یک طراح است. تا چه حد قابل بحث است.

– مارک جانسون، بنیانگذار و طراح BUDBUD

هنگام تلاش برای تعریف چیزی، گاهی اوقات بهتر است با مستقیم ترین پاسخ شروع کنید. طراحی وب، طراحی برای وب است. باز بودن این تعریف دقیقاً همان چیزی است که آن را برای روشی که امروز برای وب می سازیم مناسب می کند. وب موبایل، برنامه‌ها و طراحی واکنش‌گرا، همگی بخش‌های ذاتی طراحی وب هستند، و تعریفی که از آن اجتناب می‌کند، بخش بزرگی از آنچه طراحان واقعاً انجام می‌دهند را از دست می‌دهد.

در سال 2022، طراحی وب به معنای طراحی وب سایت های واکنش گرا است.

ما دیگر صفحات ایستا را برای استفاده انحصاری در یک دستگاه نمی سازیم. هر سایتی باید سازگار باشد تا در دستگاه های مختلف در قالب ها و زمینه های مختلف مشاهده شود. برای بسیاری از کاربران، تلفن همراه ممکن است حتی اصلی یا تنها راه دسترسی به سایت شما باشد.

بنابراین اگر طراحی هر سایتی که در وب منتشر شده است طراحی وب است، چگونه طراحی وب را به عنوان یک کاردستی متمایز کنیم؟ چه چیزی طراحی وب را خوب می کند؟ “پاسخ آزاردهنده این است – بستگی دارد. پاسخ ساده این است – اگر کار کند، آیا می توان آن را خوب در نظر گرفت؟ مارک می‌گوید: «آیا شخصی که از وب‌سایت یا محصول شما استفاده می‌کند می‌تواند کاری را که می‌خواهد انجام دهد انجام دهد؟ اگر چنین است – عالی است.

صفحه اصلی BudBud توسط مارک جانسون طراحی شده است
صفحه اصلی BudBud توسط مارک جانسون طراحی شده است

طراحی وب راه حل یک مشکل است

یک طراحی می تواند برای یک عملکرد خوب باشد اما برای عملکرد دیگر وحشتناک باشد و بالعکس. به عنوان مثال، یک وب‌سایت زیبا می‌تواند فروش صفر داشته باشد، و یک تجارت الکترونیک طراحی نشده یا صیقل‌نشده می‌تواند هزاران دلار در روز به ارمغان بیاورد، بنابراین معیار خوب یا بد بودن چیزی چیست؟ شاید برخی از سوالاتی که باید پرسیده شود این است: هدف اصلی سایت چیست؟ آیا طرح انتخاب شده به این امر کمک می کند یا مانع ایجاد می شود؟

– جانی گومز، طراح ارشد برند در WEBFLOW

وب سایت ها برای ارائه عملکردهای خاص وجود دارند. آنها ممکن است تجاری باشند – برای فروش محصولات یا اشتراک و تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان. آنها ممکن است اطلاعاتی باشند – برای آموزش یا انتقال اطلاعات خاص به مخاطبان طراحی شده اند. در نهایت، طراحی وب در خدمت یک هدف خاص است.

طراحی وب از طراحی UI و UX استفاده می کند تا برای کاربران موثر باشد. بهینه سازی موتور جستجو را ادغام می کند تا مخاطبان مناسب بتوانند سایت شما را پیدا کنند. طراحی وب روشی را که کاربران در وب سایت حرکت می کنند مطالعه می کند و از این بینش ها برای خدمت موثرتر به هدف مورد نظر خود استفاده می کند. طراحی وب کاربران را با ایجاد جریان های آسان از طریق سایتشان، به عنوان مثال از صفحه اصلی به یک فراخوان برای اقدام، به نیازهای آنها متصل می کند.

صفحه اصلی وب‌سایت Webflow Enterprise.
جانی گومز صفحه فرود Webflow Enterprise را طراحی کرد

کاترین فاستر ، بنیانگذار Treadaway، آن را به سادگی خلاصه می کند: “طراحی وب … یک مشکل را حل می کند.” طراحی وب موثر مستلزم توانایی درک نیازهای کاربر، پیش بینی نحوه تجربه کاربر از سایت شما و طراحی تجربه ای است که احساس راحتی کند و نیازهای او را برآورده کند.

هدف هنر پرسیدن سؤال است، در حالی که هدف طراحی پاسخ به آنها است. طراحی خوب، چه وب و چه در غیر این صورت، یک مشکل را به خوبی حل می کند. آیا این چیز به راحتی پیدا می شود؟ یادگیری در مورد آن آسان است؟ خرید آسان؟ کشف و برقراری ارتباط آسان است؟ راه حل طراحی خود می تواند هر طور که شما بخواهید “به نظر برسد”. این سبک است

– ناتان هونینگ، مهندس راه حل در WEBFLOW

100 دوره ویدیویی ما در زمینه طراحی وب را دریافت کنید — به صورت رایگان

از مبانی تا موضوعات پیشرفته – یاد بگیرید که چگونه در Webflow سایت بسازید و به طراح تبدیل شوید که همیشه می خواستید باشید.

طراحی وب یک تعادل کوچک لذت بخش از زیبایی و عملکرد است

کاترین توضیح خود را در مورد طراحی وب بسط می دهد و اضافه می کند که به نظر او، « عملکرد باید در اولویت قرار گیرد و سپس بر زیبایی تأکید شود … طراحی وب بد جایی است که یک طراح دسترسی را در نظر نمی گیرد یا جایی که یک سایت اول زیبایی شناسی را انجام می دهد. کاربر هنگام تلاش برای پیمایش ناامید شده است.”

طراحان وب از همه ابزارهای موجود در جعبه ابزار یک هنرمند استفاده می کنند – رنگ، شکل، نسبت، الگو. در حالی که اکثر وب سایت ها تجاری هستند و برای اهداف خاصی طراحی شده اند، طراحی وب هنوز هم نوعی ارتباط بصری است. برای انتقال معنا به مخاطب، طراحان وب از ابزارهای بصری در اختیار خود استفاده می کنند. هنگام تعریف طراحی وب، غیرممکن است که بخش های زیبایی شناختی کاردستی را از هدفی که طراحی در نظر گرفته شده است جدا کرد.

تصویری از وب سایت Fowler Venable Law.
طراحی از Treadway که توسط کاترین فاستر تأسیس شد

طراحی وب سرگرم کننده است

طراحی خوب یک جنبه چسبناک نیز دارد: مرتبط است، کاربر را به خود جذب می کند و حتی به او چیزی برای بازی و تعامل می دهد تا داستان محصول را بیان کند، یک مزیت را برجسته کند یا یک ویژگی را به تصویر بکشد… طراحی خوب نیز سرگرم کننده است. . این باید به مشتری شما این احساس را بدهد که راه حل ارائه شده یک نفس تازه است و محصول یک انتخاب واضح برای حل مشکل آنها است.

– دیوید کالینگتون، طراح جریان وب

طراحی وب، به طور طبیعی، چیزی را ایجاد می کند که تعاملی است. ارتباط یک فرآیند یک طرفه نیست. این یک گفتگوی دو طرفه بین شما و مخاطبانتان است. برای موفقیت سایت شما، کاربران باید بخواهند به طور فعال آن را کاوش کنند. شما باید روی آن دکمه کلیک کنید، صفحه را به پایین اسکرول کنید، منوهای خود را کاوش کرده و گالری های خود را مرور کنید. طراحی وب عنصری از کنجکاوی و بازیگوشی را به یک وب سایت می آورد که مخاطبان شما را عمیق تر درگیر می کند.

انیمیشن ها و افکت های پر زرق و برق به خودی خود نمی توانند یک طراحی ضعیف را ارتقا دهند، اما اگر ساختار زیربنایی محکم باشد، می توانند یک وب سایت را به سطح بالاتری ببرند. طراحی تعامل برای وب سایت ها آسان تر از همیشه است . می‌توانید انتقال‌های صفحه ، جلوه‌های شناور ، و منوهایی را که به نشانه‌های کاربر پاسخ می‌دهند، اضافه کنید. حتی کوچکترین واکنش به موس شما می تواند آن “چسبندگی” را ایجاد کند که دیوید ذکر می کند.

آزمایش کنید، با آن بازی کنید و خودتان را با آنچه می سازید سرگرم کنید

طراحی خلاقانه است. انجام آن می تواند بسیار سرگرم کننده باشد. آزمایش کنید، با آن بازی کنید و خودتان را با آنچه می سازید سرگرم کنید. آوردن سرگرمی به ترکیب شما را به طراح بهتری تبدیل می کند و به شما کمک می کند تا وب سایت های جالب تری ایجاد کنید. اگر مخاطبان خود را خوشحال و مجذوب کنید، وب سایت های شما موثر خواهند بود.

تصویری از فرم تماس roikit در وب سایت آنها.
یک پاتوق بار با تم فضایی در صفحه تماس roikit دیوید کالینتون

طراحی وب همه چیز در مورد تایپوگرافی است

95 درصد اطلاعات موجود در وب به زبان نوشتاری است. منطقی است که بگوییم یک طراح وب باید در رشته اصلی شکل دادن به اطلاعات نوشتاری – به عبارت دیگر: تایپوگرافی – آموزش خوبی ببیند. بهینه سازی تایپوگرافی بهینه سازی خوانایی، دسترسی، قابلیت استفاده(!) و تعادل کلی گرافیکی است. سازماندهی بلوک های متن و ترکیب آنها با تصاویر… آیا این کاری نیست که طراحان گرافیک، متخصصان قابلیت استفاده، معماران اطلاعات انجام می دهند؟

– ” طراحی وب همه چیز در مورد تایپوگرافی است “، وبلاگ IANET، 19 اکتبر 2006

هنر طراحی وب در قلب آن تسلط بر تایپوگرافی است. مقاله iA net در مورد این موضوع هنگام انتشار (همانطور که در ادامه مطلب منتشر شد) موضوع داغ گفتگو در جامعه طراحی وب بود . به گزارش آی نت. “این در مورد ارتباطات است، ارتباطات و نه اثرات – این چیزی است که ما به عنوان طراح باید نگران آن باشیم.”

سایت نمونه کارها تقلید طراحی شده توسط Nathan Huening
سایت نمونه کارها تقلید طراحی شده توسط Nathan Huening

اگر هسته طراحی وب، ارتباطات باشد، متن روی یک وب سایت بیشتر آن کار را انجام می دهد. در حالی که طراحان وب ممکن است کپی نمی نویسند، کار آنها برای اطمینان از خوانا بودن متن و انتقال اطلاعات مورد نیاز بسیار مهم است. قابلیت دسترسی نیز بخش مهمی از کار یک طراح وب است و قالب بندی متن یکی از بزرگترین بخش های قابل دسترس کردن یک وب سایت برای همه کاربران است.

اگر هسته طراحی وب، ارتباطات باشد، متن روی یک وب سایت بیشتر آن کار را انجام می دهد

طراحان کامرون مول و جیم نیلسن رویکرد ایده آل به تایپوگرافی را به عنوان “متن به عنوان رابط کاربری” توصیف می کنند. با در نظر گرفتن متن به عنوان UI، می توانید از انتخاب های طراحی خود برای برقراری ارتباط با سلسله مراتب اطلاعات خود استفاده کنید و سایت خود را با وضوح بیشتری با کاربران خود ارتباط برقرار کنید.

تایپوگرافی نیز یک ابزار طراحی بصری قدرتمند است. انتخاب فونت بخشی از آن است، همانطور که رابطه بین انتخاب فونت نیز وجود دارد . اما تایپوگرافی خیلی بیشتر از فونت است. اندازه فونت، روابط فضایی، رنگ‌ها، هسته‌بندی، فاصله و وزن همگی تأثیر بصری را به اندازه عکس‌ها و تصاویر ایجاد می‌کنند.

تصویری از وب سایت شخصی مارک جانسون. عنوان به این شرح است: "یک انسان که در حال حاضر طراح اصلی در Mixpanel است"
تصویری از وب سایت شخصی جانی گومز. عنوان "سلام و خوش آمدید به زندگی جانی" است.
دو نمونه زیبا از طراحی متمرکز بر تایپوگرافی توسط مارک جانسون و جانی گومز

طراحی وب یک فرآیند بی پایان است

تعریف Th(e) ذاتاً گسترده است زیرا ما معتقدیم که وب سایت ها در یک سیلو یا در یک بازه زمانی واحد ساخته نمی شوند، بلکه طراحی وب یک فرآیند تکراری است و مشتری و کاربر درگیر فرآیندی بی پایان است… این ممکن است یک امر نامطلوب باشد. نظر، اما من معتقدم مهم ترین جنبه طراحی وب، توانایی مرتبط و به روز نگه داشتن آن بدون تلاش و سرمایه گذاری زیاد پولی است. صاحبان وب سایت باید با به روز نگه داشتن سایت خود احساس راحتی و هیجان داشته باشند! همانطور که سایت‌های رسانه‌های اجتماعی به کاربران خود برای ایجاد محتوای عالی قدرت داده‌اند، یک وب‌سایت نیز باید همین کار را تشویق کند.

– کاترین فاستر، موسس و مدیر خلاق TREADAWAY

طراحی وب نیز با تغییرپذیری خلاقیت های شما متمایز می شود. یک وب سایت به ندرت طراحی ثابتی خواهد داشت. اطلاعات باید به طور مرتب به روز شود. محتوا در طول زمان رشد خواهد کرد. برای همگام شدن با پیشرفت فناوری باید ویژگی هایی اضافه شود. وجود آرشیوهای اینترنتی مانند Wayback Machine نشان می دهد که محتوای وب چقدر سریع و مکرر تغییر می کند.

یک طراح وب ماهر از همان ابتدا باعث رشد در طراحی سایت خود می شود. آنها اطمینان حاصل می کنند که ایجاد تغییرات آسان است و در عین حال یکپارچگی طراحی خود را حفظ می کنند. آنها با ایجاد الگوهایی برای صفحاتی که نیاز به تکرار مکرر دارند، مانند پست های وبلاگ یا مطالعات موردی، افزودن محتوای جدید را آسان می کنند.

طراحانی که سایت های تجاری را برای مشتریان ایجاد می کنند، نیاز بیشتری به طراحی سایت هایی دارند که می توانند در طول زمان ایجاد شوند. کسب و کارها باید بتوانند استراتژی های خود را به روز کنند و حضور وب خود را برای مشتریان تازه و هیجان انگیز نگه دارند. صفحات قالب‌سازی‌شده، سیستم‌های طراحی ، یک CMS سازمان‌یافته ، کلاس‌های CSS تمیز و ابزارهای بدون کد که به مشتریان شما قدرت می‌دهد تا وب‌سایتی را که طراحی کرده‌اید بسازند و نگهداری کنند، همه بخشی از زرادخانه یک طراح وب حرفه‌ای هستند.

وب سایت New Life New Image طراحی شده توسط کاترین فاستر

طراحی وب کاری است که همه می توانند انجام دهند

اگر طراحی وب روشی است که مردم ایده‌های خود را در وب بیان می‌کنند، باید یک شیوه بیان برای همه باشد. در روزهای اولیه اینترنت ، یادگیری ابزارهای مورد نیاز برای طراحی یک وب سایت نسبتاً آسان بود. ولاد ماگدالین که چهارده سال بعد Webflow را تأسیس کرد ، به یاد می‌آورد: «زمانی که در سال 1999 برای اولین بار وارد طراحی وب شدم، فقط چند ماه طول کشید تا با Dreamweaver بازی کنم تا اکثر ابزارهای طراحان وب را یاد بگیرم .

با پیشرفته تر شدن سایت ها و فراگیرتر شدن وب موبایلی، موانع ورود طراحان وب بیشتر شد. زبان‌های برنامه‌نویسی اکنون پیچیده‌تر از همیشه شده‌اند و برای طراحی به سطحی که از وب‌سایت‌های حرفه‌ای امروز انتظار می‌رود، نیاز است.

در آینده، طراحان بر وب حکومت خواهند کرد و ساختن برای وب برای هر کسی که می خواهد تلاش کند در دسترس خواهد بود

ظهور پلتفرم‌های بدون کد مانند Webflow طراحی وب را برای مخاطبان وسیع‌تری از سازندگان بیش از هر زمان دیگری در دسترس قرار داد. دیوید می گوید: «Webflow به دموکراتیزه شدن این امر کمک کرده است. جایی که زمانی به اتاقی پر از متخصص نیاز داشتید، اکنون می‌توانید طرح‌های واکنش‌گرایانه زیبا، تعاملات پیچیده و تجربیات کاربر صیقلی ایجاد کنید.»

ابزارهایی با رابط های بصری ، کارهایی را که زمانی به طراحی و توسعه تقسیم می شد، ادغام می کنند و برنامه نویسان را آزاد می کنند تا روی چالش های کدنویسی پیچیده تر تمرکز کنند. در آینده، طراحان بر وب حکومت خواهند کرد، زیرا ساختن برای وب برای هر کسی که می‌خواهد تلاش کند، قابل دسترسی است.

نظرات غیر فعال است