هر وب سایت – و بازدیدکننده سایت – به طراحی UX متکی است.

صرف نظر از هدف یک وب سایت، افراد باید بتوانند در سایت حرکت کنند. طراحی سایت نحوه تعامل ما با محصولات و خدمات را مشخص می کند، به این معنی که طراحی UX کل تجربه وب را تعریف می کند.

هر صفحه وب، از صفحات فرود گرفته تا وبلاگ ها و “رمز عبور خود را فراموش کرده اید”، باید واضح باشد تا به بازدیدکنندگان سایت کمک کند تا با کمترین تلاش بیشترین ارزش را داشته باشند.

برای توسعه وب سایت های بهتر، تقاضا برای طراحان UX در حال افزایش است. هر کسی که بداند چگونه می‌تواند یک طراح UX شود، فقط به راهنمایی و تخصص مناسب نیاز دارد – اما قبل از اینکه به شکل ظاهری آن بپردازیم، درک اصول طراحی UX و آنچه طراحان UX انجام می‌دهند ضروری است.

طراحان UX چه هستند؟

طراح تجربه کاربری (UX) یک طراح وب است که نحوه سفر افراد در یک وب سایت را بهبود می بخشد. طراحی UX چگونگی تعامل بازدیدکنندگان بالقوه سایت با محصولات و خدمات را قبل از طراحی یا طراحی مجدد عناصر برای کاربرپسندتر بودن بررسی می کند.

برای ایجاد یک تجربه کاربری خوب، طراحان چندین کار اصلی را انجام می دهند، از جمله:

  • بحث در مورد ایده‌ها با مشتریان: برای درک اینکه مشتریان برای مشتریان خود چه می‌خواهند، طراحان باید ایده‌ها و اولویت‌های خود را مرور کنند تا دیدگاه مشتری را به واقعیت تبدیل کنند و در عین حال تجربه کاربری دلپذیری را حفظ کنند.
  • تحقیق در زمینه و کاربران هدف: هیچ سبک طراحی یکسانی وجود ندارد، بنابراین طراحان UX باید در مورد مخاطبان هدف مختلف تحقیق کنند تا بفهمند چگونه می‌خواهند با نوع خاصی از سایت تعامل داشته باشند. بازدیدکنندگانی که سعی می‌کنند در یک سایت dropshipping حرکت کنند، اولویت‌های متفاوتی نسبت به بازدیدکنندگانی که در مورد یک سایت غیرانتفاعی تحقیق می‌کنند، دارند. هنگامی که طراحان جمعیت شناسی هدف را شناختند، می توانند طرح هایی را ایجاد کنند که به بهترین وجه برای آن پایگاه کاربر مناسب است.
  • ایجاد ویژگی‌های جدید: طراحان UX ویژگی‌های مختلفی را برای لذت‌بخش‌تر کردن تجربه کاربر طراحی و پیاده‌سازی می‌کنند. به عنوان مثال، ایجاد یک ربات چت به بازدیدکنندگان این امکان را می دهد که برای پشتیبانی در جستجوی خود مستقیماً با خدمات مشتری درگیر شوند.
  • ساخت نمونه‌های اولیه و آزمایش‌های در حال اجرا برای وب‌سایت‌ها: پس از انجام وظایف بالا، طراحان UX نمونه‌های اولیه وب‌سایت‌ها را می‌سازند و آزمایش‌هایی را اجرا می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که هر عنصر به خوبی کار می‌کند و بهترین تجربه کاربری ممکن را به همراه دارد.

هر تعامل با یک محصول منجر به تجربه کاربری می شود، از جمله مشتریان:

  • با استفاده از اپلیکیشن گوشی هوشمند
  • پیمایش در میان پیشنهادات محصولات یک وب سایت
  • تعامل با اشیاء دنیای واقعی، مانند پوشیدن یک جفت کفش ورزشی جدید
  • خرید بلیط در سینما
  • ورود به Airbnb

به آخرین باری فکر کنید که یک محصول و خدمات کاملاً جدید را امتحان کردید. اگر در حال مرور یک وب سایت تجارت الکترونیک برای خرید چیزی بودید ، آیا آنچه را که به دنبال آن بودید پیدا کردید؟ آیا اسکرول کردن و کلیک کردن در سایت برای مرور بدون هیچ زحمتی آسان بود؟ آیا فرآیند پرداخت یکپارچه و شهودی بود؟

اگر پاسخ شما مثبت است، از تجربه کاربری خوبی برخوردار بوده اید.

UX در مقابل UI

همتای یک طراح UX، طراح رابط کاربری (UI) است.

هدف طراحی UX ایجاد یک تجربه کاربری لذت بخش و منطقی زمانی است که شخصی از نقطه A به B حرکت می کند، در حالی که طراحی UI نقاط لمس بصری را برای تسهیل این حرکت فراهم می کند. نحوه ظاهر و احساس عناصر در یک رابط دیجیتال، از جمله متن، تصاویر، رنگ‌ها و موارد دیگر را مشخص می‌کند. مسئولیت یک طراح رابط کاربری تجزیه و تحلیل هر صفحه ای است که بازدیدکننده ممکن است استفاده کند و عناصر بصری لازم و ویژگی های تعاملی را طراحی کند.

بیایید به چند مثال نگاه کنیم تا ارتباط بین طراحان UI و UX را درک کنیم. نمونه کارها آنلاین کین بیکر ، برای مثال، یک صفحه اصلی تعاملی منحصر به فرد دارد: چشمان کین مکان نما شما را در اطراف صفحه دنبال می کند. بسته به جایی که ماوس شما معلق است، کین تماشا می کند که شما با عناصر ناوبری در هر گوشه تعامل دارید. صفحه اصلی تعاملی، چشم‌های متحرک و متن پیمایشی UX وب‌سایت را تشکیل می‌دهند.

خود سایت دارای حداقل متن و رنگ است و به کین اجازه می دهد در مرکز یک سایت حرفه ای و دلپذیر برجسته شود. این عناصر بصری – فونت‌ها، رنگ‌ها و پرتره کین – ترکیب می‌شوند تا رابط کاربری وب‌سایت را تشکیل دهند.

در مجموع، وب سایت دارای عملکرد یکپارچه است و به لطف رابط کاربری جذاب خود، تجربه کاربری لذت بخشی را ارائه می دهد.

تصویری از صفحه اصلی نمونه کارها وب سایت کین بیکر با پس زمینه خاکستری. پرتره کین در مرکز صفحه است و با متن پیمایشی سفید بزرگ پوشانده شده است. متن سفید اضافی با عبارت‌های «Kane Baker»، «About»، «Contact» و «Work» چهار گوشه صفحه را به ترتیب جهت عقربه‌های ساعت از بالا سمت چپ احاطه کرده است.

نمونه کارها کین تنها یک نمونه از ترکیب UI/UX برای ایجاد یک تجربه یکپارچه برای هر کسی است که از وب سایت او استفاده می کند. بسیاری از نمونه کارها و وب‌سایت‌های دیگر تفاوت‌های بین UI و UX را برجسته می‌کنند و در عین حال نشان می‌دهند که رابطه آنها چگونه تجربیات کاربری منسجمی را ایجاد می‌کند.

خلاقیت خود را در وب آزاد کنید

وب‌سایت‌های کاملاً سفارشی و آماده تولید – یا نمونه‌های اولیه با کیفیت فوق‌العاده – بدون نوشتن یک خط کد بسازید. فقط با Webflow.

به صورت رایگان شروع کنید

چگونه یک طراح UX شویم

تبدیل شدن به یک طراح UX مستلزم دانش طراحی گرافیک ، تحقیقات UX و محصولات دیجیتال، در کنار چندین مهارت فنی است.

بسیاری از طراحان UX حرفه خود را در توسعه یا طراحی وب شروع می کنند، اما هر کسی که بداند چگونه وارد طراحی UX شود، می تواند. در این بخش، یک فرآیند گام به گام در مورد چگونگی تبدیل شدن به یک طراح UX بدون تجربه را طی خواهیم کرد.

1. اصول طراحی UX را بیاموزید:

اولین گام برای یادگیری طراحی UX میخکوب کردن اصول اولیه است. دو راه برای انجام این کار وجود دارد. اولین مورد با تحصیل برای مدرک با طراحی وب سایت در برنامه درسی است. مدارک در زمینه توسعه وب، برنامه نویسی کامپیوتر یا علوم کامپیوتر به طور کلی طراحی وب را آموزش می دهند و برای شرکت ها و مشتریانی که به دنبال طراحانی با مدارک تحصیلی هستند مفید است.

با این حال، این مدارک اغلب دانش عمیقی از طراحی وب به طور خاص ارائه نمی دهند. توصیه می کنیم اصول طراحی UX را از طریق دوره های آنلاین ، آموزش ها یا کمپ های بوت طراحی یاد بگیرید. اینها محتوای سرپرستی شده اختصاص داده شده به طراحان مشتاق UX را ارائه می دهند و اغلب توسط کارشناسان صنعت آموزش داده می شوند.

2. با ابزارهای طراحی UX آشنا شوید

طراحان UX از ابزارهای مختلف طراحی برای توسعه و حفظ تجربیات کاربر استفاده می کنند. این ابزارها شامل ابزارهای Wireframing (طرح بندی شماتیک عناصر بصری در یک صفحه وب) مانند Webflow، Sketch، Adobe XD، Photoshop، Illustrator، InVision Studio، Figma، Axure و Marvel است.

Sketch و InVision گزینه‌های نمونه‌سازی محبوب هستند که به طراحان UX امکان می‌دهند تا فریم‌های سیمی را به صفحات وب ملموس تبدیل کنند. با این حال، به خاطر داشته باشید که Sketch فقط برای macOS در دسترس است.

3. یک نمونه کار توسعه دهید و برای مشاغل مختلف UX اعمال کنید

طراحان UX در زمینه های مختلفی کار می کنند، بنابراین ضروری است که تخصص خود را قبل از ایجاد یک نمونه کار آنلاین محدود کنید. برخی از رایج ترین مشاغل طراحی UX عبارتند از تحقیق UX، طراحی بصری، طراحی تعامل، تست قابلیت استفاده و طراحی محصول.

هنگامی که با نرم افزارهای مختلف آشنا شدید و مهارت های UX خود را تقویت کردید، وقت آن است که یک نمونه کار آنلاین ایجاد کنید تا با برنامه های کاربردی برای مشاغل طراحی UX و فرصت های فریلنسری ارسال کنید.

یک نمونه کار آنلاین فقط یک رزومه بصری نیست، بنابراین تمام طرح های قبلی خود را درگیر نکنید. بیشتر بهتر نیست در عوض، پورتفولیوی خود را طوری طراحی کنید که شخصیت، فرآیند فکر و سبک شما را به عنوان یک طراح UX نشان دهد و در عین حال بهترین کار خود را برجسته کنید.

اجازه دهید نمونه کارها طراحان UX موجود و تحقیق در مورد شرکت هایی که درخواست می کنید، تصمیمات شما را راهنمایی کنند. پورتفولیوی خود را طوری تنظیم کنید که با صنعت شرکت ها مرتبط باشد و بر مشارکت های بالقوه خود تأکید کنید.

4. شبکه

ارتباط با طراحان جدید و با تجربه تر به عنوان یک طراح UX مفید است. شبکه‌سازی فقط به شما کمک نمی‌کند تا مربیان پیدا کنید، بلکه چشم‌اندازهای شغلی و فرصت‌های شغلی را افزایش می‌دهد.

ابزارهای موثر را کشف کنید، در مورد آخرین روندها بیاموزید و با طراحان تجربه تجربه UX روابط قوی برقرار کنید. ایجاد ارتباط با طراحان UX همکار راهی عالی برای اطلاع از فرصت ها یا به اشتراک گذاشتن آنها با همکاران است.

انجمن‌های طراحی مانند Design Buddies on Discord، Designer Hangout و UX Design در LinkedIn مکان‌های عالی برای شروع شبکه هستند.

5. در مورد ابزارها و مهارت های جدید به روز باشید

یافتن شغل به عنوان یک طراح UX پایان راه نیست. از آخرین روندها و ابزارها برای پیشرفت دانش و توسعه رویکردهای جدید برای مشکلات طراحی جدید به روز باشید. پلت‌فرم‌های توسعه وب بصری مانند Webflow به شما کمک می‌کنند در مورد همه چیزهایی که طراحی می‌کنند مطلع باشید و کار خود را برای پیش‌بینی نیازهای مشتری تطبیق دهید.

یک طراح UX به چه مهارت هایی نیاز دارد؟

اگر از یک زمینه مرتبط، مانند توسعه وب یا طراحی گرافیک می‌آیید، به احتمال زیاد مهارت‌های کمی دارید که به یک حرفه طراحی UX تبدیل می‌شوند.

بیایید به چند مهارت خاص صنعت مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک طراح UX نگاه کنیم:

استفاده از نرم افزارها و فرآیندهای طراحی: طراحان UX از نرم افزارهایی مانند Sketch، Figma و Photoshop به صورت روزانه استفاده می کنند. آنها با نمونه های اولیه، وایرفریم ها و ماکت ها (طرح های استاتیک برای اهداف نمایشی) کار می کنند. این پلتفرم‌ها به طراحان اجازه می‌دهند ظاهر یک محصول را تصور کنند و تجربه کاربری مشابهی را برنامه‌ریزی کنند. نشان دادن گزینه‌های مدل‌سازی به مشتریان قبل از صرف زمان برای طراحی به مشتریان کمک می‌کند مطمئن شوند که از محصول نهایی راضی خواهند بود.

درک تحقیق و آزمایش کاربر: طراحان UX به افراد پاسخ می دهند، بنابراین درک مخاطبان و هدف شما ضروری است. آیا محصولی برای نوجوانان است یا خدماتی برای سالمندان؟ بر اساس تحقیقات، شما باید نمونه های اولیه را توسعه دهید و آنها را آزمایش کنید تا از یک تجربه کاربری منسجم، کاربردی و لذت بخش اطمینان حاصل کنید.

مهارت های ارتباطی: طراحان UX به ندرت به تنهایی کار می کنند یا منحصراً با طراحان UI همکاری می کنند. به عنوان یک طراح UX، اغلب باید در تیم هایی با توسعه دهندگان وب، طراحان گرافیک، و مهندسان نرم افزار و غیره کار کنید. علاوه بر این، شما با مشتریان گفتگو خواهید کرد تا بفهمید آنها چه می خواهند. ارتباط موثر جریان کار روان را تضمین می کند و فرآیند طراحی را در بین تیم ها و بین تیم ها ساده می کند و در نتیجه بهره وری بالاتر و محصول نهایی بهتری را به همراه دارد.

توجه به جزئیات: طراحان UX مسئول ایجاد طرح هایی هستند که ممکن است دارای عناصر تعاملی ظریف یا موشن گرافیک پویا باشند. یک اشتباه کوچک می تواند باعث ایجاد یا شکست تجربه کاربر شود. در نتیجه، شما باید به تک تک جزئیات فرآیند UX توجه داشته باشید و چشم خوبی برای طراحی داشته باشید. وب سایت ها نه تنها باید خوب به نظر برسند، بلکه باید کاربردی و قابل اعتماد باشند. این به این معنی است که هیچ غلط املایی، لینک های شکسته و بدون تغییر مسیر بد وجود ندارد.

دانش اولیه کدنویسی: طراحان UX معمولاً با توسعه دهندگان وب کار می کنند که تسلط کاملی بر فناوری کدنویسی مانند HTML و CSS و زبان های برنامه نویسی مانند جاوا اسکریپت و SQL دارند. توسعه وب جلویی با عناصر بصری یک وب سایت سر و کار دارد، در حالی که توسعه دهندگان وب پشتی بر روی عملکرد “پشت صحنه” مانند سرورها و پایگاه های داده تمرکز می کنند. طراحان UX به صورت روزانه با توسعه دهندگان وب کار می کنند و برای بهترین همکاری و ایجاد یک تجربه UI/UX منسجم، باید توسعه وب front-end و back-end را درک کنند. شما می توانید این نرم افزار را از طریق دوره های آنلاین مانند Webflow ، Udemy و Coursera یاد بگیرید .

حقوق و چشم انداز شغلی

تقاضا برای طراحان UX در حال افزایش است. اداره آمار کار ایالات متحده (BLS) نرخ رشد 23 درصدی را بین سال‌های 2021 تا 2031 برای توسعه‌دهندگان و طراحان وب پیش‌بینی می‌کند – بسیار بالاتر از میانگین نرخ رشد 5 درصدی برای همه مشاغل. از سال 2021، میانگین حقوق برای طراحان UX 95460 دلار بود .

واشنگتن، نیویورک و کالیفرنیا دارای تمرکز بالایی از طراحان UX بودند، با میانگین حقوق سالانه به ترتیب 141170 دلار، 119770 دلار و 108310 دلار. این ایالت ها پردرآمدترین ایالت ها در ایالات متحده بودند و بالاترین سطح اشتغال را در بین طراحان داشتند.

صنعت انتشار نرم افزار بالاترین میانگین حقوق را با 147470 دلار در سال داشت. جدول زیر صنایع پردرآمد را برای طراحان UX در سال 2021 نشان می دهد.

نظرات غیر فعال است