من ارزش طراحی تجربه کاربری (UX) را تا اولین شغل رسمی خود پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه با مدرک طراحی گرافیک درک نکردم.

مدیر خلاق جدید من در آن زمان مجموعه‌ای از قاب‌های سیمی، یک سری صفحات وب با کادرهای خالی برای نمایش متن و دکمه‌های ساده بلوک، برای یک سایت تجارت الکترونیکی که برای یک برند کالسکه بچه سطح بالا در لندن می‌سازیم، به من داد. فکر کرد: “با این چه کار کنم؟” در مدرسه، من عادت داشتم دستورالعملی را دریافت کنم و آن خلاصه را به یک محصول نهایی با کیفیت بالا، صیقلی و آماده برای درجه بندی ترجمه کنم، همه در یک لحظه – بنابراین مرحله بینابینی وایرفریم برای من جدید بود. من به معنای واقعی کلمه نمی دانستم به چه چیزی نگاه می کنم.

خیلی زود متوجه شدم که قبل از این پروژه تجربیات کاربری را طراحی می کردم، فقط آن را خیلی خوب انجام نداده بودم. از گام های مهم بین ایده و محصول نهایی پرش می کردم، مراحلی که فرضیات من را کند کرد و مرا دعوت کرد که در کفش های کاربرانمان قدم بردارم. نادیده گرفتن این مرحله حیاتی از طراحی، من را از بررسی و بهبود قابلیت استفاده تجربیات کاربری که می ساختم، باز داشت.

امروز، ابزارهای طراحی UX، مانند وایرفریم‌ها و نقشه‌های سفر مشتری را یاد گرفته‌ام که از آنها برای ساختاربندی تجربیاتی که در Webflow طراحی می‌کنیم، استفاده می‌کنیم، به‌جای اینکه مانند اوایل کارم به سمت محصول نهایی بپریم. کار بدون ابزار UX در واقع یک راه کند و پرهزینه برای شکست است.

طراحی UX به‌عنوان رشته‌ای برای ایجاد تجربیات آنلاین به‌اندازه‌ای جدید نیست و بسیار گسترده‌تر از زمانی است که من برای اولین بار به عنوان یک طراح شروع به کار کردم. شیوه های طراحی UX ما و سواد طراحی کلی جمعیت عمومی در دو دهه گذشته عمیق تر شده است! اما در هسته آن، نیاز به طراحی UX همیشه وجود داشته است: برای کمک به فناوری در دسترس‌تر و ساختن سیستم‌ها و پلتفرم‌های دیجیتالی که همیشه در حال تغییر هستند را بصری‌تر می‌کنیم.

به عنوان یک طراح با شغل طولانی در پیش رو، ماهیت انعطاف پذیر شغل یک طراح UX آن را هیجان انگیزتر می کند، زیرا امکانات بی شماری برای کار در صنایع مختلف و کشف تخصص ها در این زمینه وجود دارد.

طراحان UX چه می کنند؟

یک طراح UX از طریق روشی که مردم از چیزی استفاده می‌کنند – خواه محصولات دیجیتال یا دنیای واقعی، فرآیندها یا رابط‌ها – فکر می‌کند و سپس عناصر آن تجربه را طراحی یا طراحی مجدد می‌کند تا کاربرپسندتر باشد.

در طرح بزرگ نبوغ انسان، طراحی UX به عنوان یک عمل هنوز نسبتاً جدید است، و اگرچه به ویژه در تعریف تجربیات پیچیده فناوری مفید است، می‌توان آن را برای کمک به حل تقریباً هر مشکل یا تعریف هر تجربه‌ای به کار برد. تأثیر آن گسترده است. طراحان UX بسته به این برنامه های مختلف و اینکه از چه ابزارهایی برای نزدیک شدن به مجموعه مشکلات خود استفاده می کنند، سلیقه های زیادی وجود دارد، که امکانات را برای یک حرفه UX تا حدودی بی حد و حصر می کند.

برای مثال، یک طراح UX می‌تواند به تعریف تجربیات مشتری برای شرکت‌های SaaS (نرم‌افزار به عنوان سرویس)، مانند Webflow یا Spotify یا Netflix کمک کند. آن‌ها می‌توانند اعضای مهم تیم‌هایی باشند که برنامه‌های کاربردی یا تجربیات دیگری در مراقبت‌های بهداشتی، دولت یا آموزش ایجاد می‌کنند. یا ممکن است انتخاب کنند که تخصص داشته باشند و حرفه خود را وقف تحقیقات UX یا نوشتن UX کنند.

در Webflow، طراحان UX (اغلب به عنوان «طراحان محصول» شناخته می‌شوند) در تیم طراحی ما مسئول سه حوزه اصلی طراحی UX هستند:

  • تعریف، کاوش و ایجاد ویژگی های جدید
  • ارزیابی و آزمایش آن ایده ها با مخاطبان هدف ما
  • تکرار یا اصلاح کار آنها، مانند کاوش در جریان‌ها یا طرح‌بندی‌های جایگزین، بر اساس بازخورد و سایر ورودی‌های مشتریان و ذینفعان

تفاوت بین یک طراح UX و یک طراح UI

هدف طراحی تجربه کاربر بهبود تجربه کلی یک فرد با یک محصول است، در حالی که طراحی UI بر عناصر واقعی چیدمان و تعامل متمرکز است. تجربه کاربر و کارهای طراحی رابط کاربری ارتباط نزدیکی با هم دارند و اغلب به یکدیگر متکی هستند، اما مهم است که بین آنها تمایز قائل شویم. UI اغلب به‌عنوان «پوست» یک محصول یا تجربه کم ارزش‌گذاری می‌شود، اما یک طراح رابط کاربری عالی معمولاً درک عالی از UX دارد. برعکس، بسیاری از طراحان UX بزرگ درک کاملی از چگونگی تأثیر رابط بر تجربه خواهند داشت.

ما این رابطه را در بازی در سراسر وب مشاهده می کنیم. به عنوان مثال ، وب‌سایت نمونه کار جدید آدام هو را در نظر بگیرید : یک زبان طراحی در صفحه اصلی آن‌ها استفاده می‌شود، با جلوه‌های بصری، فونت‌ها و رنگ‌هایی که احساسات خاصی را منتقل می‌کنند، و عملکردی منسجم که ما را برای کشف آثارشان راهنمایی می‌کند: این عناصر باید با هم کار کنند تا یک تجربه واحد ایجاد کنید

یا بیایید به یک وب سایت تیزر محصول معمولی نگاه کنیم: Lasso Loop . یک طراح UX عمداً همه آن عناصر فراگیر مانند یک تصویر سرصفحه و عنوان، یک ویدیوی مقدماتی، دو دکمه در بالا را برای انتخاب انتخاب می کرد. آنها می‌دانستند که چگونه مسیرهای مشتری دلخواه را آسان‌تر کنند (مانند فرم رزرو یک محصول). سپس، یک طراح رابط کاربری هر عنصر را در صفحه اصلی قرار می‌داد و دقیقاً نحوه ظاهر هر عنصر، نحوه تعامل آن (حالت‌های شناور و فوکوس – حصول اطمینان از دسترسی عناصر) و فاصله بین عناصر برای دستیابی به سلسله مراتب صحیح را تعریف می‌کرد. اطلاعات آنها ممکن است تصاویری مانند تصاویر محصول یا ویدیوها یا تعاملاتی مانند ویژگی‌های پیمایش اختلاف منظر را انتخاب کنند، مراقب باشید تا اطمینان حاصل کنید که صفحه طبق برنامه کار می کند – سریع و روان بارگیری می شود و در بسیاری از صفحه نمایش ها و دستگاه ها به طور یکپارچه کار می کند.

گاهی اوقات، هر دو کلاه توسط طراحان محصولی استفاده می شود که ترکیبی از قابلیت های UX و UI دارند. صرف نظر از این، یک طراح UX عالی معمولاً با در نظر گرفتن UI کار می کند. ( در اینجا بیشتر در مورد تفاوت اصلی بین UX و UI توضیح داده شده است.)

خلاقیت خود را در وب آزاد کنید

از پلت فرم توسعه بصری Webflow برای ساخت وب سایت های کاملاً سفارشی و آماده تولید – یا نمونه های اولیه با وفاداری بالا – بدون نوشتن یک خط کد استفاده کنید.

مجموعه مهارت های اصلی که یک طراح UX باید داشته باشد چیست؟

طراحان UX مسئول سیستم کلی هستند که تجربیات کاربر را امکان پذیر می کند، بنابراین آنها باید مجموعه ای متنوع از مهارت ها را داشته باشند. به طور کلی، مهارت اصلی برای طراحان UX توانایی درک و تجزیه و تحلیل اهداف کاربر از طریق تحقیق و همدلی است که به آنها اجازه می دهد سیستمی طراحی کنند که کاربر را قادر می سازد به اهداف خود دست یابد. اگر در فکر تبدیل شدن به یک طراح UX هستید، ایجاد این مهارت های اصلی در حال حاضر به شما کمک می کند – و نشان دادن آنها در یک نمونه کار برای تمرین حرفه ای این رشته بسیار مهم است.

بازجویی و ارزیابی

طراحان UX مشکلات را برای امرار معاش حل می کنند، بنابراین شما باید مهارت های مصاحبه و تحلیل عالی را توسعه دهید. این ممکن است شامل بررسی تجزیه و تحلیل کاربران و مصاحبه با مشتریان، یا مشاهده آنها با استفاده از طرح های شما باشد. قوی ترین سوال برای یک طراح UX “چرا؟” است، بنابراین لزوماً یادگیری نحوه زیر سوال بردن تصمیمات و رفتار است.

تست و تحقیق کاربر

تحقیقات کمی و کیفی هر دو به عنوان یک طراح UX تصمیم گیری می کنند. مهارت‌های تحقیق کیفی UX، مانند گفتگو با کاربران و انجام مطالعات قابلیت استفاده، و مهارت‌های تحقیقات کمی، مانند ارزیابی معیارها، می‌تواند به دستیابی به بینش‌های لازم برای ایجاد یک تجربه عالی به مشتری و ذینفعان کمک کند.

سازمان اطلاعات

برای طراحی مجدد آن تجربه، باید بلوک‌های سازنده‌ای را که یک تجربه را شکل می‌دهند، کشف کنید. کاربران در چه زمینه ای وارد یک تجربه می شوند؟ آنها در تلاش برای رسیدن به چه چیزی هستند؟ وقتی آنها تجربه را ترک می کنند چه اتفاقی می افتد؟ بهترین شیوه های صنعت و الگوهای رایج UX چیست؟ دانستن بهترین شیوه های معماری اطلاعات اولیه و نحوه به کارگیری آنها به شما کمک می کند به این سوالات پاسخ دهید و طراحی را شروع کنید.

نمونه سازی

طراحان UX ممکن است نمونه‌های اولیه با وفاداری پایین (مکاپ‌های کاغذی یا خشن) و با وفاداری بالا (تعاملی دقیق‌تر و دقیق‌تر) از آنچه طراحی می‌کنند بسازند تا ایده‌ها را آزمایش کنند و به سرعت بازخورد کاربر را دریافت کنند. نمونه سازی به برقراری ارتباط موثر ایده ها کمک می کند و می تواند در پیشبرد یک مفهوم به جلو یا روشن کردن مناطق برای اصلاح، به طوری که طرح ها برای رسیدن به هدف پروژه بهتر عمل کنند، عالی باشد.

یکدلی

کمی همدلی تا حد زیادی کمک می کند، و این به ویژه در مورد فرآیند طراحی UX صدق می کند . طراحان UX باید بتوانند تعصبات شخصی درونی خود را به چالش بکشند و اطمینان حاصل کنند که برای کاربر نهایی و نقاط دردناک خود طراحی می کنند، نه برای خودشان.

رهبری و مدیریت پروژه

واداشتن همه اعضای یک تیم به توافق در مورد نوع سفر کاربر که می خواهید شخصیت های کاربر هدف شرکت شما داشته باشند، یک فرصت رهبری قدرتمند است. مهارت‌های نرم مانند مدیریت پروژه و حل تعارض می‌تواند به رفع هر گونه چالش در مسیر اجرای فرآیندهای فوق کمک کند.

طراحان UX تاثیر زیادی دارند

انسان‌ها زمان بیشتری را صرف پلتفرم‌های دیجیتال می‌کنند. تجربیاتی که افراد در حین تعامل زیاد با این پلتفرم‌های دیجیتال دارند – و شهودی بودن طراحی آن پلتفرم‌ها – بسته به کاربرد آن UX، می‌تواند تاثیر زیادی داشته باشد، چه بر درآمد کسب‌وکار و چه بر سلامت بیمار. تنها در تجارت الکترونیک:

  • همه آنلاین خرید می کنند: انتظار می رود فروش جهانی تجارت الکترونیک در سال 2022 به 6.5 تریلیون دلار (USD) برسد.
  • پیام‌رسانی دیجیتال یکی از محبوب‌ترین روش‌های ارتباطی است: واتس‌اپ به تنهایی ۲ میلیارد کاربر ماهانه در اکتبر ۲۰۲۰ داشت.
  • به گفته ریحان فرناندو، مدیر عامل شرکت EIGHT25MEDIA ، “مطالعات نشان داده است که بیش از 70 تا 80 درصد از مردم قبل از تصمیم گیری درباره یک شرکت ، معمولاً با بازدید از وب سایت آن، در وب تحقیق می کنند.”

این مسئولیت طراح UX است که مطمئن شود تجربیات دیجیتال برای افرادی که زندگی خود را به صورت آنلاین می گذرانند نه تنها آنها را به یک هدف دلخواه سوق می دهد (مانند قرار دادن یک کالا در یک سبد خرید یا به طور موثر ردیابی سلامت آنها)، بلکه همچنین کاربران این تجربیات را پیدا می کنند. آسان، موثر، و شاید حتی لذت بخش!

چندین سال پیش، من این فرصت را داشتم که روی UX برای اپلیکیشنی کار کنم که تأثیر زیادی بر زندگی نوجوانان مبتلا به دیابت داشت. هدف از این برنامه کمک به نوجوانان بود که یاد بگیرند دیابت خود را بهتر مدیریت کنند، که می تواند هم برای آنها در مرحله زندگی و هم برای والدینشان چالش برانگیز باشد. در حالی که نوجوانان دوست داشتند با تلفن خود استفاده کنند، اما انگیزه زیادی برای ردیابی سطح گلوکز خود در طول زمان نداشتند، بنابراین ما برخی از عناصر بازی را در UX خود ادغام کردیم تا استفاده از برنامه را سرگرم‌کننده‌تر کنیم: بیماران نشان‌ها را دریافت می‌کردند و جوایزی دریافت می‌کردند. انجام وظایف مختلف این در نهایت باعث افزایش تعامل شد، که به آنها کمک کرد تا خود را بهتر تنظیم کنند. با طراحی یک UX جذاب تر، ما توانستیم نتایج سلامت بهتری را برای آن بیماران ایجاد کنیم.

بهبود تجربه کاربر یک فرآیند پاداش است که در آن نه تنها می توانید یک مشکل طراحی جالب را حل کنید بلکه به بهبود زندگی افراد نیز کمک می کنید.

نظرات غیر فعال است